Zajímavosti

Nakolik může být domácnost chytrá

Milena Geussová

  • Moderní bydlení bude založené na automatizaci, dálkovém ovládání domácnosti a na komunikaci.
  • Některé prvky těchto technologií už jsou k dispozici dnes.

Chytrá domácnost by měla přinést vyšší komfort v bydlení a efektivnější i levnější využívání energetických zdrojů.

autor: Shutterstock, archiv redakce

Dálkové ovládání vytápění v domech či bytech je v podstatě běžnou záležitostí. Stačí kliknout - na počítači nebo ještě jednodušeji na příslušný pokyn v mobilním telefonu připojeném na internet - a topení se spustí. Dálkové přepínání z dražšího tarifu na levnější je po léta známý systém HDO (hromadné dálkové ovládání). Přibývá ale systémů, které ovládají v domácnosti více funkcí. Nyní jde však hlavně o to, zda komfort, který přinášejí, je pro uživatele adekvátní jak z hlediska jeho využití, tak nákladů na jeho zabezpečení.

Pořídit si a provozovat inteligentní domácnost totiž neznamená jen počáteční investici. Čím složitější systém, tím náročnější je udržet ho v provozu, zajistit servis a opravy. Nesporně dojde k úspoře energie, ale investor k tomu musí financovat i další postupy, zejména z hlediska energetického standardu vlastní stavby domu. Představa, že se členové domácnosti několikrát za den dívají na displeje svých telefonů a přesvědčí se, kolik v tu chvíli jejich domácnost utrácí za energie, a kolik energie tedy ušetří proti dobám, kdy měli domácnost "bez inteligence", je asi příliš idealistická.

Ale historie učí, že technické novinky a moderní technologie se mohou během velmi krátké doby stát něčím zcela běžným a dostupným - může to tak být i u tzv. inteligentní domácnosti. Pomocí chytrého telefonu nebo tabletu bude možné ovládat víc než jen zapínání či vypínání topení, klimatizace a osvětlení.

Inteligence na špatný dům nestačí

Na jihu Evropy a v dalších zemích s podnebím odlišným od našeho, se mnohdy vůbec netopí, a přesto lidé v zimě nemrznou. Je však již ověřeno, že i v našich zeměpisných podmínkách umožní dům s pasivním standardem, že bude třeba topit jen necelý měsíc v roce (v posledních teplých zimách i méně). Pasivní dům zužitkovává teplo ze slunce, ale také teplo, které vydávají spotřebiče v provozu i samotní obyvatelé domácnosti.

Chytré domy a energeticky úsporné pasivní domy nejsou to samé. Ale v pasivních domech se často prvky inteligentní domácnosti používají. Kdo tedy dnes investuje do stavby nového bydlení, tak se většinou zaměřuje na dosažení co nejmenších energetických ztrát domu - s tím si pak prvky chytrých domácností dobře rozumí. Při nákupu by se ale neměl brát ohled pouze na řídicí jednotku, ale i na kompletní příslušenství. Pořízení systémů je jedna věc, druhou jsou náklady na instalaci, stahování a aktualizace různých ovládacích softwarů, rozšíření a pozdějšího servisu a podpory.

Systém samozřejmě nemůže být energeticky "na nule", ale spoluprací s chytrými prvky, čidly a měřidly dokáže vyšší spotřebu kompenzovat. Samotné sledování okamžité spotřeby energie v domě samo o sobě úspory přinést nemůže, ale s inteligentním řízením zapínání a vypínání jednotlivé elektroniky k nim dochází.

 

Trendem poslední doby je rozšiřování vlastní výroby elektřiny - jde především o rodinné domky. Je otázka, jak rychle se systémy vlastní výroby elektřiny stanou masovými, ale může to být rychlejší, než se dnes zdá. Velké elektrárenské společnosti totiž začaly tento trend silně podporovat a nabízejí zájemcům odbornou i organizační pomoc, například při pořízení fotovoltaiky na střechu dávají slevy na tepelná čerpadla, pomáhají s financováním. Jednotlivé prvky se zlevňují, například zmíněné tepelné čerpadlo již není nedosažitelným luxusem, ale je mnohem dostupnější i pro běžné domácnosti. Elektřinu, kterou lze vyrobit malou sluneční, větrnou nebo i vodní elektrárnou, lze vyrobit levněji, než stojí dodávka od distribuční firmy. Problém, který se často cituje - nemožnost ukládat elektřinu -, již začíná být také mnohem řešitelnější. Velkým tempem se vyvíjejí baterie, v nichž se dá vyrobená elektřina uložit.

Chytré prvky složí chytrý celek

Definice chytré domácnosti nejsou příliš různorodé. Obvykle se tak označuje bydlení s využitím informačních technologií. Ty nastavují a regulují zejména vytápění, větrání, osvětlení, motorové žaluzie, samozřejmě také zabezpečení domu. Ovládání jednotlivých prvků chytré domácnosti může být umístěno v jednom ovládacím centru, nejčastěji s dotykovou obrazovkou. Řídit a sledovat všechny systémy v domě je pak možné také na dálku, prostřednictvím internetu. Stačí pak počítač, tablet či mobilní telefon.

"Smart home" čili inteligentní dům se ovládá na základě programu, který je pro inteligentní domy vyvinutý a neustále komunikuje s připojenými spotřebiči. Od nich získává informace, ty zpracovává a řídí tak, jak mu uživatel zadá.

Chytrá domácnost se tak dá definovat jako synonymum inteligentního systému automatizace domácnosti. Tento inteligentní systém může komunikovat se spoustou spotřebičů a obslužných prvků, ale i ty musí být nového typu, schopného této komunikace. Je proto zřejmé, že nemůže jít o levnou záležitost, přístupnou pro každého. Výhodou však je, že k chytré domácnosti lze dospět postupnými kroky.

Tím prvním je obvykle řízení vytápění, ventilace a klimatizace, není problém nastavit účelné zapínání a vypínání elektrických spotřebičů. Již dnes se často monitoruje bezpečnost domácnosti místnost po místnosti prostřednictvím internetu a mobilu. Dalšími úlohami může být kontrola otevřených či zavřených oken a dveří, reakce na změny venkovní teploty a vývoj klimatických podmínek, lze detailně řídit větrání, zastínění oken ovládáním okenních křídel a rolet.

Spousta prvků se zaslouží hlavně o pohodlí uživatelů. Lze například využívat časovače, které odpojují televizor a další černou elektroniku v době, kdy nikdo není doma, takže i chod v pouhém pohotovostním režimu je plýtváním energií. Obdobně lze spravovat napájení všech domácích počítačů a jejich příslušenství.

Když všichni odejdou do práce, systém upraví výkon topení, přípravu teplé užitkové vody a reguluje osvětlení. Pak podle nastavených časových parametrů připraví domácnost na jejich příchod. Po celou dobu probíhá kontrola bezpečnosti obydlí s tím, že jakékoli nebezpečí systém na dálku oprávněným uživatelům ohlásí.

V budoucnosti se takto budou minimalizovat náklady na dodávku energií, elektřiny, plynu, tepla, příp. chladu prostřednictvím chytrých měřidel a využíváním jejich dat. Jsou-li součástí vybavení domu solární panely, solární články, tepelná čerpadla a další moderní energetické články, jako např. mikroakumulace elektřiny či tepla, domácí "centrála" zprostředkuje jejich nejúčelnější spolupráci s vnějšími zdroji energie a přebytky prodá do distribuční sítě.

Není však hned třeba povolávat do akce nejmodernější technologie. Úspory přinesou i mnohem levnější a jednodušeji aplikovatelné pomůcky. Kromě automatizace lze využívat i dálkové ovládání napájení: od prostých spínacích zásuvek s dálkovým ovladačem, který může zastoupit chytrý univerzální ovladač, po ty nejvyspělejší dálkové spínače ovladatelné v rámci místní počítačové sítě nebo přes internet.

Na cestě k chytré domácnosti je však ještě třeba vyřešit víc problémů než těch ryze technických a technologických. Zásadní roli sehraje samozřejmě ekonomika, ale již dnes víme, že připojení jakékoli sítě na počítač zvyšuje riziko kybernetické kriminality a může být ohroženo i soukromí členů domácnosti.

Podnikatelské příležitosti

Před několika lety se hovořilo a psalo o tom, že inteligentní sítě, domácnosti, domy, města apod. jsou úžasná věc, ale že je to věc daleké budoucnosti. A že to spíš nyní nejde, než by to šlo. Tato situace se zásadně změnila. Stačí se podívat na weby velkých elektrárenských firem, abychom hned pochopili, že tyto podnikatelské příležitosti nehodlají přenechat někomu jinému bez boje. Výhodou je jejich nabídka alternativních zdrojů při vlastní výrobě elektřiny, ale nyní již nabízejí především vlastní odborné služby.

Hodně také přispívají k edukaci spotřebitelů. Například společnost E.ON svým zákazníkům podrobně osvětluje, co je to inteligentní domácnost a co je pro ně již přístupné a dostupné a co jim v tomto směru mohou nabídnout. Poradenství nabízí samozřejmě i Pražská energetika a významnou částí nabídky jsou tyto oblasti především pro společnost ČEZ.

Kromě prodeje a instalace úsporných elektrických spotřebičů, tepelných čerpadel a plynových kotlů zajistí i jejich pojištění, financování či opravy. Nové produkty a služby nyní představila na speciální roadshow po České republice, pořádané ve spolupráci se společností Saint-Gobain. Po republice cestovali se skutečným domkem na kolech, v němž předvedli chytrá energetická řešení i nejmodernější stavební materiály. Energii pak může domu dodávat jak tepelné čerpadlo, tak fotovoltaické panely. Právě ve spolupráci s partnery z jiných oborů může ČEZ nabízet komplexní řešení pro chytré a úsporné bydlení.

 

Smart home
Chytrá domácnost je založena na inteligentní automatizaci domácnosti využívající vzájemné komunikace zdrojů, spotřebičů a obslužných prvků.

 

Co budeme ovládat na dálku

- domácí spotřebiče (osvětlení, topení, žaluzie apod.)
- bezpečnostní zařízení
- televize, hi-fi, STB (set-top-box), DVD, Blu-ray, herní konzole
- automobil
- dveře od garáže, vrata
- klimatizace
- fotoaparát

Zdroj: Hospodářské noviny

zpět