Den u firmy DK1

21.4.2023

My tři kluci z 1.A (Adam Foltis, Martin Horák, Richard Oravec) jsme měli možnost 12. 4. 2023 strávit pracovní den s Ing. Danielem Kozlem – majitelem firmy DK 1 se sídlem v Kravařích. Během dne jsme měli možnost seznámit se s celkovou organizací stavby a to od samého začátku – jednání s investorem, přes projektovou přípravu, stavební přípravu až po realizaci stavby. Kromě toho nás pan Kozel seznámil s principem fungování stavební firmy, která má i své stavebniny, což jsme mohli posoudit na vlastní oči.

Nejprve jsme jeli na stavbu rodinného domu ve fázi před dokončením. Šlo o objekt s potížemi s možnou záplavovou vodou, takže i sama stavba se musela vypořádat terénně s touto predikcí, což se kromě technického řešení samozřejmě odrazilo i na ceně stavby. Příprava projektové dokumentace trvala 9 měsíců. Zde jsme taky poprvé na vlastní oči viděli osazená bezrámová okna, což nás skutečně upoutalo a líbilo se nám.

Pak jsme jeli zkontrolovat stavbu domu v Oticích, která byla ve fázi hrubé stavby, což nám umožnilo reálně vidět vedení elektroinstalace, tak i provádění sádrokartonových příček. A to nám přišlo právě vhod, protože to probíráme zrovna v pozemním stavitelství. Sádrokartonové příčky byly zatím neopláštěné, takže jsme si mohli krásně prohlédnout nosnou kostru. Také jsme viděli, že je na stavbě stále k dispozici projektová dokumentace, aby kdokoli mohl nahlédnout. Následně jsme jeli zkontrolovat 2 stavby v Bohuslavicích, kde jsme se dokonce měli možnost sami zapojit do nakládání kameniva, nebo nošení nosníků na stavbu pergoly.

Nakonec jsme jeli do sídla firmy, kde jsme viděli celé fungování úspěšné firmy a to včetně prohlídky stavebnin. Můžeme jen poděkovat panu Kozlovi za čas, který nám věnoval a za krásný a pro nás užitečný den. Pochopili jsme náročnou roli majitele firmy o 65 zaměstnancích a nutnost dokonalého přehledu o zakázkách, organizaci a chodu. Těžká výzva!

Napsala Ing. Karla Labudová | 19.04.2023
ředitelka

Střední průmyslová škola stavební, Opava, příspěvková organizace

Zdroj:
https://www.spsopava.cz/den-u-firmy-dk-1/

Zpět