Zajímavosti

Vánoce, hřbitov nepotřebných věcí?

  • Za nesmyslné vánoční dárky lidé utratí miliardy.
  • Jde o věci, které se nedají vyměnit ani poslat dál.
  • Tyto věci nikomu radost nepřinesou.

Rekordní letošní Vánoce − co se týká utrácení − přináší i rekordní množství věcí, které jsou řekněme nevyhovující. Kamenné obchody už s předstihem hlásí, že budou prvních čtrnáct dní věci vyměňovat za jiné, i když ze zákona nic takového dělat nemusí. A věcí na výměnu bude dost − z nedávného britského průzkumu vyplynulo, že kolem 12 procent výdajů vynaložených za dárky jde do vzduchu. Převedeno na českou realitu, z celkových průměrných vánočnědárkových výdajů 5000 korun jde zhruba 600 korun na věci, které nikdo nechce.

Přitom zjistit, co nekupovat, není zas takový problém. Nechtěné dárky lze jednoduše rozdělit do dvou kategorií. Za prvé to jsou věci, které nikdo nikdy nepotřebuje, a jediný důvod pro jejich koupi je buď vysoká hladina THC v krvi, nebo naprostá zoufalost kupujícího, která mu chvilkově (doufejme) zatemní veškerý úsudek. Mezi takové kousky patří třeba třiceticentimetrová plastová soška jelena pokrytá akrylovým chloupkem, kterýžto dárek nepozvedne ani luxusnější verze ze dřeva a kožešiny. Nebo sošky jakýchkoliv sedících, ležících, stojících a vůbec cokoliv provozujících bohů, chlapečků, holčiček, zvířátek. Dvě výjimky jsou povolené − buď je obdarovávaný silně věřící a bez sedícího buddhy se neobejde ani na toaletě, nebo jde o sošky původem z německých, britských nebo francouzských porcelánek typu Míšeň či Wedgwood, které se dají považovat za sběratelskou raritu a hlavně se dají docela dobře prodat. Plastová sousoší z Číny ovšem do této kategorie nespadají a jejich cena s věkem také neroste. Navíc se nic z toho nedá poslat do dárkového koloběhu − rozhodně ne lidem, u nichž je šance, že je ještě někdy uvidíme.

Do druhé kategorie spadají dary, které jsou sice vcelku normální, ovšem jako dárek je skutečně nikdo nechce. Kromě všech druhů spotřebičů (ne, elektrický smeták opravdu není snem žádné ženy) sem patří třeba oblečení. A nemusí jít ani o žertovný svetr s jelenem nebo pánské tričko se vzorem dámského poprsí. Takový šátek je určitě vhodným dárkem pro každou ženu, ovšem ve chvíli, kdy jej dostává desátým rokem, aniž by kterýkoliv vzala na sebe, neb šátky nenosí, by mohlo dojít i dárci, že nastal čas na změnu. Obdobné je to s kosmetickými krabicemi: šampon či mýdlo se dají vypotřebovat za rok, i když je člověk dostane od šesti lidí. Ale co s patnácti krémy na ruce?

V Británii prý za nesmyslné vánoční dary utratí 800 milionů liber. V Česku jde o pár jednotek miliard korun. Miliardy utracené za radost, která se dostavit ani nemůže.

Zdroj: Hospodařské noviny

zpět